27 жовтня все світове українство відзначатиме День української писемності та мови

Нагадуємо, що Президент України Володимир Зеленський 28 липня 2023 року підписав Указ №455/2023, відповідно до якого дата святкування Дня української писемності та мови була перенесена з 9 листопада на 27 жовтня.

Дата свята змінилася через рішення Православної церкви України та Української греко-католицької церкви перейти на новий церковний календар, відповідно до якого на 13 днів пересуваються раніше нерухомі дати свят.

Свято української писемності та мови традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця (письменника – агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря), з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови.

Упродовж століть українська мова, так само як і її носій – український народ, зазнавала суттєвих утисків і заборон. Але вона вистояла!

На сьогодні українською розмовляють понад 45 мільйонів людей. Вона входить до третього десятка найпоширеніших мов світу.

  • Сучасна українська мова налічує, згідно зі словником Національної Академії Наук України, близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в цей час.
  • Найбільше перекладений літературний твір — «Заповіт» Тараса Шевченка: 147 мовами народів світу.
  • Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер. Це слово «дихлордифенілтрихлорметилметан» — назва хімікату, що використовується для боротьби зі шкідниками.
  • Офіційно вважається, що після видання «Енеїди» Івана Котляревського українська мова була прирівняна до літературної мови. Котляревського по праву вважають основоположником нової української мови.
  • Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово «вороги» — «вороженьки». Перші слова українською були записані на листі в 448 р н.е. візантійським істориком Пріском Панікійським. Він записав слова “мед” і “страва”.
  • Деякі лінгвісти зараховують українську до найдавніших зі слов’янських мов. За деякими версіями, українська сформувалася приблизно в 9-4 тисячолітті до н.е.
  • Іменники в українській мають цілих 7 відмінків – це рекорд для слов’янських мов. На відміну від споріднених мов, у нас також є кличний відмінок.
  • В українській мові виділяється три форми майбутнього часу у дієслів – проста (“я піду”), складна (”я йтиму”) і складена (“я буду йти”).
  • Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера «п», на неї також починається найбільша кількість слів. Літера «ф» — найменш уживана. Слова, які починаються з цієї літери, здебільшого прийшли в українську мову з інших мов.
  • Перший український буквар вийшов у Львові в 1574 році. До наших часів зберігся лише один зразок з цієї партії. Зараз він зберігається в бібліотеці Гарварду.
  • Українська мова багата на синоніми. У “Короткому словнику синонімів української мови”, у якому розроблено 4279 синонімічних рядів, найбільшу кількість синонімів має слово “бити” – 45.

Традиційно до Дня української мови та писемності в Україні, та за її межами відбувається багато заходів з популяризації української мови, серед яких і Всеукраїнський радіодиктант національної єдності.

Сподіваємось, що до його написання долучиться рекордна кількість українців, а також представників інших націй, які, проявляючи солідарність з Україною, почали вивчати мову Героїв.

ВЧИМО УКРАЇНСЬКУ ТА ШАНУЙМО ЇЇ!
КОЖЕН, ГОВОРЯЧИ УКРАЇНСЬКОЮ, НАБЛИЖАЄ ПЕРЕМОГУ!